Opublikowano

Zeolit jeden z największych skarbów.

Minerał przyszłości i jeden z największych skarbów, jakimi obdarzyła nas natura.

Zeolit-klinoptylolit

 

1. Ogólna charakterystyka

Nazwa „zeolit” pochodzi od greckich słów „zeo” (do zagotowania) i „litos” (kamień). Zeolity posiadają wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne. Te cechy sprawiają, że są bardzo przydatne w różnych zastosowaniach, w tym agronomii, ekologii, niektórych procesach produkcyjnych, procesach przemysłowych oraz w produkcji kosmetyków. Również stosowanie z dużym powodzeniem w weterynarii i medycynie naturalnego materiału zeolitowego – klinoptylolitu, zostało udokumentowane wieloma badaniami.
Z pochodzenia zeolity mogą być materiałami naturalnymi lub syntetycznymi. Są to minerały glinokrzemianowe ze sztywnymi strukturami anionowymi, posiadające kanały i wgłębienia. Wnęki te zawierają najczęściej kationy metali, które mogą zostać wymienione, lub mogą być wypełnione neutralnymi cząsteczkami, które również można usunąć i zastąpić. Większość naturalnych zeolitów jest pochodzenia wulkanicznego. Struktura mineralna oparta jest na AlO4 i SiO4, które tworzą czworościany, mogące mieć 1, 2 lub 3 atomy tlenu, więc istnieje szeroka gama możliwych struktur tworzących trójwymiarową sieć. Ta wyjątkowa cecha strukturalna jest podstawą ich mikroporowatej struktury. W oparciu o wielkość porów i właściwości absorpcyjne, zeolity są jednymi z najważniejszych nieorganicznych wymieniaczy kationowych. Różnorodność zastosowań zeolitów jest konsekwencją ich porowatej struktury: pory tworzą ujemnie naładowane kanały i wnęki, które są zajęte dodatnio naładowanymi alkaliami, i jednowartościowe alkalia (np. Na+, K+) i dwuwartościowe (np. Ca2+) jony grupy OH lub H2O, które mogą być łatwo wymienione przez inne cząsteczki i kationy z otoczenia. Stosunek Si/Al w zeolicie określa zdolność wymiany jonowej i przyciąganie kationów, które znajdują się wewnątrz porów i kanałów.
Szeroko testowanym zeolitem nadającym się do zastosowań medycznych in vivo jest tuf klinoptylolitowy. Struktura klinoptylolitowa nie ulega zniszczeniu nawet po 12 godzinach ogrzewania w temperaturze 750 ° C. Zeolity o wyższej zawartości krzemionki, takie właśnie jak klinoptylolit, są również stabilne w kwasach. Ta stabilność strukturalna jest niezbędnym elementem w zastosowaniach in vivo.

2. Zastosowanie

Klinptylolit to doskonały środek terapeutyczno-profilaktyczny stosowany jako jeden ze składników bazowych w wielu terapiach. Jak dotąd udokumentowano wiele wysoce pozytywnych skutków dla zdrowia zwierząt i ludzi po zastosowaniu produktów opartych na klinoptylolicie. Ze względu na niezwykłe właściwości wymiany jonowej i adsorpcji klinoptylolitu oraz wynikające z tego efekty odtruwania okazał się przydatny w eliminacji różnych zanieczyszczeń z organizmu oraz w poprawie stanu jelitowego. Systemowy efekt detoksykacji przypisywany suplementacji opartej na klinoptylolicie został doskonale udokumentowany, jednak nie wszystkie zaobserwowane pozytywne mechanizmy są do końca poznane. Naukowcy stawiają hipotezę, że można je przynajmniej częściowo przypisać przywróceniu homeostazy człowieka ze względu na lokalne właściwości detoksykacyjne w jelicie, uwalnianie rozpuszczonych form krzemionkowych z tufu klinoptylolitowego, który dostaje się z jelita do krwi, jak również działanie immunomodulacyjne klinoptylolitu (obserwowane miejscowe działania immunomodulujące klinoptylolitu obejmują indukcję odpowiedzi immunologicznych przez kępki Peyera) oraz możliwe pozytywne działania na populacje bakterii jelitowych za pomocą wciąż nieznanych mechanizmów. Badania i wieloletnie doświadczenia terapeutów wskazują na to, że te lokalne efekty mogą również się przekładać na ogólnoustrojową poprawę odporności i stanu całego organizmu.
Zaobserwowane podczas badań i praktyki klinicznej korzystne efekty suplementacji zeolitem.:
– Klinoptylolit może wiązać produkty przemiany materii, substancje zanieczyszczające, metale ciężkie, toksyny, szkodliwe środki farmakologiczne, jak również wszelkiego rodzaju substancje radioaktywne, neutralizuje je i ułatwia wydalanie z organizmu.
– Usuwa szkodliwe metabolity będące efektem przemiany materii patogenów, dzięki czemu doskonale się sprawdza we wspomaganiu terapii antybiotykowych, odrobaczających, odgrzybiających, przeciw boreliozie.
– Osłabia skutki uboczne chemioterapii i może wzmacniać lub przedłużać jej pozytywne działanie (umożliwiając zarazem przyjmowanie mniejszych dawek leku).
– Ma działanie antyrakowe – zwalcza komórki rakowe.
– Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne.
– Posiada działanie przeciwutleniające, chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, zanieczyszczeniami środowiska i przed efektami promieniowania.
– Jest źródłem ważnych minerałów, zwłaszcza istotnych dla życia krzemionek koloidalnych (SiO2), wspomaga homeostazę mineralną, zwłaszcza w początkowych fazach niedoborów.
– Niweluje negatywne skutki złego odżywiania.
– Aktywuje struktury komórkowe, dzięki czemu wykazuje działanie odbudowujące (np. w przypadku uszkodzonych struktur), hamuje zużycie chrząstki stawowej, przeciwdziała kruchości paznokci i wypadaniu włosów, hamuje proces starzenia się, zwiększa elastyczność tkanki łącznej, zapobiega powstawaniu zmarszczek.
– Ma działanie angiostatyczne, hamuje arteriosklerozę, zapobiega zwapnieniom (odkładaniu się kamienia) np. w aorcie.
– Zwalcza trądzik i inne choroby skóry, doskonale radząc sobie zwłaszcza z grzybicami.
– Wspomaga walkę z cukrzycą.
– Wspiera proces zdrowienia w chorobach.
– Aktywuje i zwiększa niespecyficzne i specyficzne reakcje immunologiczne.
– Wspomaga radzenie sobie ze stresem.
– Zwiększa wydajność procesów fizycznych i intelektualnych.
– Zwiększa motywację i poprawia nastrój.
– Reguluje przemianę materii i przywraca jej prawidłowy przebieg.
– Wspomaga regulację równowagi mineralnej.
– Przyczynia się do homeostazy w organizmie.
– Reguluje funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, nerek i narządów płciowych.
– Kontroluje równowagę elektrolitową.
– Reguluję zaburzoną równowagę lipidowo-białkową, przemianę materii węglowodanów oraz bilans wodny.
– Normalizuje i reguluje florę bakteryjną jelit.
– Uszczelnia jelita.
– Zmniejsza bezsenność, łagodzi depresję, ułatwia zasypianie i wydłuża fazy snu.
– Bezpośrednie nakładanie proszku przyspiesza gojenie się ran i regenerację skóry
– Doskonale reguluje układ trawienny (znikają zgaga i problemy żołądkowe).
– Reguluje skład krwi i funkcje krzepnięcia.

Opublikowano

Bezpieczeństwo stosowania zeolitu klinoptylolitu

Bezpieczeństwo stosowania zeolitu klinoptylolitu

Zeolit-klinoptylolit
Zeolit zmineralizowany


Detoksykacja organizmu

W poprzednich artykułach wymieniłem ogromne zalety zeolitu i jego zbawienny wpływ na zdrowie. Dziś chciałbym odpowiedzieć na bardzo istotne pytanie: – Czy stosowanie zeolitu jest bezpieczne? Karl Hecht – dr. med. hab., profesor (obecnie emerytowany) neurofizjologii, fizjologii eksperymentalnej i klinicznej patologii na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, członek Międzynarodowej Akademii Astronautycznej, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, honorowy Prezydent Europejskiej Akademii Zapobiegania i wreszcie znany niemiecki badacz i entuzjasta zeolitu, autor książek i wielu naukowych publikacji na jego temat, uznawany za jednego z najlepszych specjalistów od zeolitu na naszym globie, w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej od wielu lat zażywa codziennie dawkę 8g klinoptylolitu i ma się świetnie. Zdawałoby się, że trudno o lepszą rekomendację, ale nie zamierzam się ograniczać do opinii i doświadczeń jednego specjalisty, choćby nawet reprezentował najwyższy możliwy poziom.

Jakie opinie na temat zeolitu, prezentują agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli? Przyjrzyjmy się:

EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) wydał opinię ekspercką dotyczącą bezpieczeństwa naturalnego klinoptylolitu zeolitu stwierdzającą, że podstawowa struktura klinoptylolitu jest uważana za biologicznie obojętną i nietoksyczną. EFSA ocenił i udowodnił brak toksyczności zeolitu-klinoptylolitu przeznaczanego na karmę dla zwierząt w dawkach 10 g/kg masy ciała (przykładowo dla osiemdziesiecio-kilogramowego mężczyzny byłoby to 800 gram, a zalecana dawka dziennej suplementacji w celach profilaktycznych, to 3 gramy). Doustne spożywanie tego typu zeolitu, ze względu na jego wyjątkową stabilność chemiczną, zdaniem EFSA, nie stanowi potencjalnego ryzyka dla zastosowań wewnętrznych.

Amerykańska agencja FDA umieściła zeolit w grupie GRAS (generally recognized as safe to use).
Zgodnie z dowodami naukowymi przedstawionymi do tej pory w literaturze można ogólnie stwierdzić, że materiały oparte na klinoptylolicie, w tym tak zwane substancje aktywowane, można uznać za bezpieczne dla konsumpcji in vivo.

A oto garść najważniejszych badań:

Pierwsza kompleksowa ostra, podchroniczna i przewlekła toksykologia materiału klinoptylolitowego in vivo została przeprowadzona przez zespół prof. Pavelića w 2001 roku. W tym przedklinicznym badaniu toksykologicznym, tribomechanicznie mikronizowany klinoptylolit oceniano w Instytucie „Ruer Bošković” w Zagrzebiu, zgodnie z normami i przepisami wymaganymi przez OECD. Klinoptylolit podawano zwierzętom jako proszek uzupełniający ich zwykłą dietę. Przeprowadzono badania toksyczności, określając test „graniczny”, co oznacza, że wysokie dawki substancji były stosowane przez 15 lub więcej dni.

Dwie dawki wybrano z testu „granicznego”, 400 mg / myszy / dzień (3,2 razy wyższa niż dawka określona przez agencję regulacyjną) i 1000 mg / myszy / dzień (8 razy więcej). Ponownie obliczone z użycia przez ludzi były 10 i 25 razy wyższe niż przewidywane potencjalne dawki dla ludzi (60 g / 75 kg masy ciała człowieka i 150 g / 75 kg masy ciała człowieka). Wyniki wykazały, że „graniczne” dawki testowe substancji nie powodowały śmierci myszy, nie zaobserwowano też toksyczności. Przeprowadzono również klasyczne ostre, podostre i przewlekłe testy na szczurach i myszach. Podawanie doustne (w diecie) dawek 3,3-16 g dziennie myszom i szczurom nie wykazało żadnych efektów ani zmian w narządach wewnętrznych nawet przy długoterminowym ( 12 miesięcy) stosowaniu.

Podobnie w innym badaniu przeprowadzonym przez Panel Ekspertów ds. Przeglądu Składników Kosmetycznych Unii Europejskiej naturalny klinoptylolit nie wykazał żadnego wpływu na zdolność reprodukcyjną samic szczurów i okazał się niegenotoksyczny w systemie testowym bakterii Ames.
Bezpieczeństwo materiału potwierdził na szczególnych pacjentach zespół profesora Ivkovicia. Badanie przeprowadzono na osobach z niedoborem odporności i nie zaobserwowano żadnych reakcji niepożądanych na suplementację mikronizowanego klinoptylolitu.

W związku z powyższym, odpowiedź na pytanie – czy zeolit-klinoptylolit jest bezpieczny, wydaje się być oczywista. Należy sobie jednak zadać kolejne pytanie – Czy każdy produkt zeolitowy jest bezpieczny?
Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć złoża zeolitu cechujące się zarówno świetnymi parametrami użytkowymi, jak i wysoką czystością. Znane są przypadki pojawiania się na rynku wyrobów nie tylko słabej jakości, ale również silnie zanieczyszczonych. Przykładem jest „Vulkansandkuren”, produkt zeolitowy sprzedawany kiedyś w Europie, który zawierał duże ilości metali ciężkich, w tym arsenu, ołowiu, rtęci, kadmu, niklu, miedzi i chromu.

Istotne jest zatem, by producent, którego zeolit kupujemy, mógł potwierdzić skład i jakość swojego wyrobu odpowiednimi badaniami. Jeśli nie jest w stanie przedstawić dokumentacji produktu, korzystanie z jego oferty obciążone jest sporym ryzykiem. Nawet biorąc pod uwagę fakt, jak wiele korzyści dla zdrowia przynosi zeolit, nie warto podejmować takiego ryzyka. Lepiej poszukać producenta, który wie, co sprzedaje.

Poza faktem, że dobrej jakości zeolit, jest nietoksyczny i bezpieczny, warto być przygotowanym na to, że jego stosowanie może wiązać się z przejściowymi, nieprzyjemnymi skutkami, którymi objawiają się reakcje zachodzące w organizmie, związane najczęściej z procesami detoksykacji lub regeneracji. Naturoterapeuci stosujący zeolit w swojej praktyce, jak na przykład dr Khuni – autor wydanej w języku polskim książki „Aktywny zeolit klinoptylolit.

Od boreliozy po choroby autoimmunologiczne”, czy dr Prociuk specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami behawioralnymi, zwracają uwagę, że co prawda w skrajnie rzadkich przypadkach, pojawiają się u ludzi bardzo wrażliwych silniejsze zaburzenia zdrowotne, które wymuszają znaczne zmniejszenie dawki zeolitu. Z innych rzadkich skutków ubocznych można wymienić zatwardzenia, wzdęcia, czy pogorszenie samopoczucia przez pierwszych kilka dni stosowania. Moje doświadczenia pokazują, że do ludzi szczególnie wrażliwych mogą należeć osoby z neuroboreliozą i one powinny zaczynać suplementację od minimalnych dawek.

Żródła:


https://de.wikipedia.org/wiki/Karl_Hecht_(Physiologe)
EFSA Panel on Additives and Products or Substances used in Animal Feed (2013). Scientific Opinion on the safety and efficacy of clinoptilolite of sedimentary origin for all animal species.EFSA J. 11 1–14.
Ivkovic S., Deutsch U., Silberbach A., Walraph E., Mannel M. (2004). Dietary supplementation with an activated zeolite clinoptilolite in immunodeficiency: effects on the immune system. Adv. Ther. 21135–147. 10.1007/BF02850340
Sandra Kraljević Pavelić, Jasmina Simović Medica, Darko Gumbarević, Ana Filošević, Natasa Przulj, Krešimir Pavelić , Critical Review on Zeolite Clinoptilolite Safety and Medical Applications in vivo, Front Pharmacol. 2018; 9: 1350.
https://www.life-enthusiast.com/articles/zeolite-for-autism/
Werner Khuni Aktywny zeolit klinoptylolit. Od boreliozy po choroby autoimmunologiczne, Vital Białystok 2017

Opublikowano

Zeolit a zdrowie jelit. Celiakia, syndrom nieszczelnego jelita i inne choroby.

Zeolit Medyczny - Proszek
Zeolit w czystej postaci

Zeolit a zdrowie jelit

Zeolit a zdrowie jelit – człowiek posiada około 300 metrów kwadratowych wyściółki jelitowej, która u zdrowej osoby tworzy szczelną barierę i kontroluje to, co wchłania się do krwiobiegu.

Wyściółka nabłonkowa jelit wraz z wydzielanymi z niej czynnikami tworzy barierę oddzielającą gospodarza od środowiska. Barierę jelitową obejmuje śluz powierzchniowy, warstwa nabłonkowa i obrona immunologiczna, które muszą się mierzyć z niezliczoną masą bakterii chorobotwórczych, wirusami, grzybami, pasożytami oraz różnego rodzaju toksynami.

W warunkach patologicznych przepuszczalność błony śluzowej nabłonka może być zagrożona, umożliwiając przenikanie niepożądanych substancji i patogenów do krwiobiegu, tworząc tak zwany „syndrom nieszczelnego jelita”.

Najczęściej jest on następstwem stanu zapalnego i niekorzystnych zmian w mikrobiocie jelitowej, które mogą prowadzić do dalszych problemów w przewodzie pokarmowym (celiakia, choroba Crohna, zespół jelita drażliwego) i poza nim, a w efekcie mogą odgrywać bardzo istotną rolę w rozwoju wielu powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych w tym przewlekłych.

KTO JEST NARAŻONY NA SYNDROM NIESZCZELNEGO JELITA?

W zależności od predyspozycji genetycznych możemy być mniej lub bardziej narażeni na patologiczne zmiany w układzie trawiennym, ale bez względu na jakość naszego DNA, nikt nie może się czuć bezpiecznym, gdyż wiele czynników przyczynia się do rozwinięcia syndromu nieszczelnych jelit.


Pojawiły się dowody na to, że standardowa dieta o niskiej zawartości błonnika i dużej zawartości cukru i tłuszczów nasyconych może zainicjować ten proces. Nadużywanie alkoholu i stres silnie zaburzają równowagę w przewodzie pokarmowym, podobnie jak nadmierny, długotrwały wysiłek fizyczny będący udziałem osób uprawiających sport. Przyjmowanie antybiotyków, czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, to kolejny element ryzyka.

W świetle ostatnich badań, możemy podejrzewać, że jednym z głównych agentów przyczyniających się do rozszczelnienia bariery jelitowej i w niektórych przypadkach rozwoju celiakli, jest podstawowy składnik środków chwastobójczych – glifosat. Powszechność jego stosowania, nie tylko do zwalczania chwastów, ale również do desykacji i przedłużania trwałości płodów rolnych, sprawia, że zatrucie glifosatem staje się ogromnym problemem współczesnego społeczeństwa.

JAKIE MOGĄ BYĆ KONSEKWENCJE ZDROWOTNE ROZSZCZELNIENIA BARIERY JELITOWEJ?

O możliwych kierunkach eskalacji problemów w przewodzie pokarmowym wspominałem wyżej. Zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, czy celiaklia same w sobie stanowią poważne jednostki chorobowe, a ich objawy obejmują między innymi nudności, biegunki, wysypki skórne, niedokrwistość makrocytową i depresję. Mogą być one związane z licznymi niedoborami żywieniowymi, a także z problemami reprodukcyjnymi i zwiększonym ryzykiem chorób tarczycy, niewydolności nerek i raka.


Niektóre badania pokazują, że nieszczelne jelita mogą być też związane z innymi chorobami autoimmunologicznymi takimi jak: toczeń, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, z zespołem chronicznego zmęczenia, fibromialgią , zapaleniem stawów, alergiami, astmą, trądzikiem, otyłością, a nawet chorobami psychicznymi z większą skłonnością do samobójstw włącznie.

W związku z powyższym dbałość o nasze jelita i ich ochronną barierę wydaje się być najlepszą strategią zarówno na potrzeby prewencji jak i terapii. Wielu uznanych specjalistów medycyny komplementarnej właśnie od jelit rozpoczyna pracę z pacjentem, uważając, że ich naprawa jest głównym warunkiem powodzenia terapii.

DROGA DO ZDROWYCH JELIT

Droga do zdrowych jelit wiedzie przez zmianę diety. Podstawą jest usunięcie napojów i pokarmów prozapalnych, które mogą promować negatywne zmiany we florze jelitowej. Do najgorszych należą alkohol, cukier i węglowodany proste, przetworzona, pełna konserwantów i sztucznych dodatków żywność, niektóre leki i wszelkie pokarmy, które mogą powodować alergie lub nadwrażliwość.


Warto zadbać o to, by jak największy udział w diecie miały surowce organiczne. Pożądane są produkty z dużą zawartością błonnika oraz fermentowane z żywymi kulturami bakterii kwasu mlekowego, gdyż mają udowodniony pozytywny wpływ na mikrobiotę i zdrowie jelit.

Poza dietą warto zastosować suplementy.

Podstawę stanowi zeolit, nie tylko ze względu na swoje właściwości detoksykacyjne, o których pisałem tutaj:
https://www.facebook.com/zeolitdetoxPL/posts/2293089344246306?__tn__=K-R

Wiele badań zarówno na ludziach, jak i modelach zwierzęcych potwierdza zbawienny wpływ tego minerału na jelita.:

– Zespół naukowców pod przewodnictwem dr Lamprechta z Instytutu Chemii Fizjologicznej, Uniwersytetu Medycznego w Grazu przeprowadził badanie na sportowcach trenujących sporty wytrzymałościowe, którzy z uwagi na swoją aktywność fizyczną stanowią grupę ryzyka. Badacze odkryli, że dwanaście tygodni suplementacji zeolitem wywierało korzystny wpływ na integralność ściany jelita. Towarzyszyły temu łagodne działania przeciwzapalne.

– Inne badanie wykazało, że zeolit działa częściowo jako środek przeciwzapalny, hamując infiltrację i hiperaktywację granulocytów obojętnochłonnych oraz hamując wydzielanie różnych mediatorów zapalnych błony śluzowej jelit.

– Kubańscy naukowcy opracowali na bazie zeolitu bardzo skuteczny lek przeciwbiegunkowy mający na celu łagodzenie zespołu jelita drażliwego.

– Suplementacja zeolitu była związana z wzrostem wysokość kosmków w błonie śluzowej jelita. Całkowita liczba żywych bakterii Escherichia coli była znacząco zmniejszona, a znacząco wzrosła całkowita liczba żywych Lactobacillus acidophilus. Wartości pH jelita cienkiego i kału okazała się niższa niż w grupie kontrolnej.

– Wyniki badania wykazały, że maślan sodu w połączeniu z zeolitem, zwiększył aktywność enzymów trawiennych, promował rozwój i zdrowie jelit poprzez zwiększenie względnej masy i długości jelita, zmniejszenie głębokości krypty oraz zwiększenie wysokości kosmków i stosunku kosmków do krypt. Ponadto poprawił zdolność przeciwutleniającą jelit poprzez zmniejszenie zawartości NO, i zwiększenie aktywności enzymu przeciwutleniającego.

Zeolit i maślan sodu

Wymieniony w ostatnim z badań maślan sodu, zwany również kwasem masłowym, to kolejny z suplementów, o którym nie można zapomnieć przy pracy z jelitami. W połączeniu z zeolitem daje znacznie lepsze efekty niż stosowany osobno. Maślan zyskał szczególną uwagę ze względu na jego korzystny wpływ na homeostazę jelitową i metabolizm energetyczny. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym maślan poprawia funkcję bariery jelitowej i odporność błony śluzowej. Coraz więcej dowodów wskazuje na wpływ maślanu na oś jelitowo-mózgową.

Zeolit i glutamina

„Wielką trójcę” suplementów poprawiających zdrowie i integralność jelit uzupełnia glutamina.

Glutamina odgrywa wiele ról w utrzymaniu fizjologicznej homeostazy różnych narządów i typów komórek. Najbardziej znana jest z tego, że może służyć jako źródło paliwa dla komórek, takich jak enterocyty, limfocyty, komórki nabłonkowe nerek, hepatocyty, neurony, komórki odpornościowe, komórki β trzustki. Przyczynia się do utrzymania homeostazy w odniesieniu do równowagi azotowej, równowagi kwasowo-zasadowej i metabolizmu glukozy.

Błona śluzowa jelit jest głównym miejscem metabolizmu glutaminy. Wiele badań klinicznych i eksperymentalnych wykazało jej kluczowe znaczenie, w utrzymywaniu funkcji bariery śluzówkowej przewodu pokarmowego. Glutamina jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla wzrostu komórek nabłonka błony śluzowej jelita, różnicowania, integralności błony śluzowej i funkcji barierowej.

Kilka badań hodowli komórkowej dodatkowo potwierdza jej rolę w regulacji szczelności połączenia nabłonkowego błony śluzowej. Ludzkie jelita mają niewielką zdolność do syntezy glutaminy i dlatego zależą od podaży glutaminy przez suplementację i dietę.

Referencje:


https://gut.bmj.com/content/68/8/1516.full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28588585
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6587489/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6587489/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6120961/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945755/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23453767
https://www.sciencedirect.com/…/arti…/pii/S0144244997000870…
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23436519
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4841535/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6333934/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369670/

Opublikowano

Dlaczego zeolit to jedna z najlepszych odpowiedzi, na związane ze zdrowiem zagrożenia, z jakimi spotyka się współczesne społeczeństwo?

Zeolit Medyczny - Proszek
Zeolit w postaci proszku

Stan środowiska naturalnego, jakość żywości oraz wody przyczynia się do stopniowego zatrucia organizmów ludzkich, a proces ten zaczyna się już w łonie matki.

Źródło: https://obgyn.ucsf.edu/…/toxic-chemicals-pregnant-women-and…

Toksyny środowiskowe, obok złej diety, są jedna z głównych przyczyn epidemii chorób cywilizacyjnych trapiących wysokorozwinięte społeczeństwa. Nawet bardzo się starając, nie sposób uniknąć trucizn, których pełno jest w spożywanej przez nas żywności, w wodzie pitnej, wdychanym powietrzu, czy materiałach, którymi okrywamy własne ciała. Organizm poświęca dużo cennych zasobów na ich utylizację i wydalenie, ale i tak nie jest w stanie sobie ze wszystkim poradzić. Spora część toksyn odkłada się w naszych ciałach. Gromadzone przez lata szkodliwe substancje zwiększają coraz bardziej ryzyko rozwinięcia poważnych chorób.

Przed świadomym człowiekiem stoi zadanie ochrony siebie i swoich bliskich przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą życie w skażonym środowisku. Pojawia się pytanie – jak pozbyć się z organizmu niebezpiecznego bagażu, który większość z nas gromadziła niemalże od chwili poczęcia i jak chronić go przed napływem niechcianych substancji?

Natura podsuwa nam idealną odpowiedź – przy pomocy zeolitu!


Ze względu na niezwykłe właściwości wymiany jonowej i adsorpcji klinoptylolitu oraz wynikające z tego efekty odtruwania, okazuje się on niezwykle przydatny w eliminacji różnych zanieczyszczeń z organizmu. Zeolit świetnie działa solo, ale można spotęgować jego działanie, stosując terapie łączone.
Jedno z najbardziej obiecujących badań pokazujących ogromny potencjał detoksykacyjny zeolitu, zostało przeprowadzone przez Dr. Gabriela Cousensa, który zasłynął swoim ośrodkiem terapii Tree Of Life (Drzewo Życia), gdzie skutecznie pomaga ludziom w walce z cukrzycą, chorobami serca i nadwagą.

Połączył on suplementację zeolitem z terapią zielonymi sokami, dzięki czemu w krótkim czasie organizmy poddanych badaniu osób mogły się pozbyć kilkuset niebezpiecznych substancji z wątroby, mózgu i piersi. Nie przeprowadził on badań zgodnych ze złotym standardem, dlatego wyniki jego pracy możemy potraktować raczej, jako ciekawostkę, która jednak w połączeniu z informacjami, jakie na temat zeolitu można uzyskać z bardziej solidnych źródeł, daje pewne wyobrażenie o ogromnym potencjale, jakim dysponuje ten minerał.

Tutaj można poczytać o badaniach dr Cousensa:
https://14daysofgreenjuice.wordpress.com/…/dr-gabriel-cous…/

Innym bardzo interesującym materiałem, który również nie może stanowić dowodu naukowego, jest wywiad z Dr Prociukiem, specjalizującym się w leczeniu autyzmu i zaburzeń behawioralnych. Doktor jest wręcz zachwycony działaniem zeolitu i jego skutecznością w wyzwaniach, z którymi zmaga się na co dzień w swojej pracy.:
https://www.pureliquidzeolite.com/…/60ec18_8f93a1697cd6baad…

Na szczęście jest też cała masa znacznie solidniejszych dowodów naukowych opisujących potencjał detoksykacyjny zeolitu, który był wielokrotnie sprawdzany w środowisku, na zwierzętach, jak również na ludziach.
Na szczególna uwagę zasługują przeglądy badań klinicznych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6277462/
https://zeolife.gr/…/up…/2015/09/zeolite-the-magic-stone.pdf

W powyższych pracach naukowcy oparli się na dużej ilości badań przeprowadzonych zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach, dowodzących skuteczności zeolitu w usuwaniu metali ciężkich oraz aluminium.


Warty odnotowania jest fakt, że zeolit eliminuje metale ciężkie, bez usuwania cennych elektrolitów, a nawet przyczynia się do budowania równowagi elektrolitowej w organizmie.

https://www.pureliquidzeolite.com/…/60ec18_38c399208b4e3f2f…
https://www.pureliquidzeolite.com/…/60ec18_0075aa12adfc9358…

Wypada zwrócić również uwagę na to, że zeolit pomoże nam zredukować obciążenie organizmu innymi powszechnie występującymi w środowisku toksynami, przyczyniającymi się do degradacji zdrowia oraz obniżania potencjału intelektualnego, których praktycznie nie sposób uniknąć.

Zeolit jest w stanie wiązać kancerogenne BPA, które jest obecne w większości plastikowych i foliowych opakowań.


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27264461
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25209542

Zeolit dobrze sobie radzi z fluorem, który coraz częściej dodawany jest do wody pitnej, jest obecny w pastach do zębów i który ma fatalny wpływ na mózg, układ nerwowy, układ hormonalny oraz kości.


https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S0011916411003365
http://www.icp.csic.es/Eth/floride.html
https://www.mdpi.com/2504-3900/2/23/1470/pdf

Zeolit doskonale usuwa amoniak, amony i mocznik które mogą być obecne w wodzie pitnej oraz są niebezpiecznymi produktami przemiany materii. Nadmiar tych substancji w organizmie jest szczególnie zauważalny w typowej dla Polaków mięsnej, wysokobiałkowej diecie.


https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S0011916410009823
https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S0169131710004369
https://europepmc.org/abstract/med/1649615

Zeolit pomaga neutralizować i pozbywać się azotanów, którymi zatruta jest żywność oraz rakotwórczych nitrozamin.


https://hrcak.srce.hr/…/periodicum_biolog…/article/view/5434
https://www.kmizeolite.com/…/natural-zeolite-to-reduce-nit…/
https://www.researchgate.net/…/260528187_Cleaning_carcinoge…
https://www.researchgate.net/…/264843693_NITRATE_REMOVAL_FR…

Zeolit radzi sobie również z pestycydami


https://journals.sagepub.com/…/a…/10.1260/0263-6174.33.5.457
w tym z niezwykle niebezpiecznym i niestety powszechnie stosowanym glifosatem.
https://www.researchgate.net/…/327538085_Glyphosate_removal…

Zeolit ma powinowactwo do wielu innych toksycznych substancji. Dzięki swojej naturze jest w stanie łączyć się z nimi w bardzo silnych wiązaniach, pomagając skutecznie usuwać je z organizmu. Dobrej jakości zeolit można bezpiecznie suplementować w sposób ciągły, zapewniając sobie ochronę przed dużą częścią toksyn środowisk i czerpiąc z tego masę korzyści zdrowotnych, o których pisałem w poprzednim artykule, który znajdziecie tutaj.:
https://www.facebook.com/zeolitdetoxPL/posts/2290651251156782?__tn__=K-R