Opublikowano

Zeolit jeden z największych skarbów.

Minerał przyszłości i jeden z największych skarbów, jakimi obdarzyła nas natura.

Zeolit-klinoptylolit

 

1. Ogólna charakterystyka

Nazwa „zeolit” pochodzi od greckich słów „zeo” (do zagotowania) i „litos” (kamień). Zeolity posiadają wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne. Te cechy sprawiają, że są bardzo przydatne w różnych zastosowaniach, w tym agronomii, ekologii, niektórych procesach produkcyjnych, procesach przemysłowych oraz w produkcji kosmetyków. Również stosowanie z dużym powodzeniem w weterynarii i medycynie naturalnego materiału zeolitowego – klinoptylolitu, zostało udokumentowane wieloma badaniami.
Z pochodzenia zeolity mogą być materiałami naturalnymi lub syntetycznymi. Są to minerały glinokrzemianowe ze sztywnymi strukturami anionowymi, posiadające kanały i wgłębienia. Wnęki te zawierają najczęściej kationy metali, które mogą zostać wymienione, lub mogą być wypełnione neutralnymi cząsteczkami, które również można usunąć i zastąpić. Większość naturalnych zeolitów jest pochodzenia wulkanicznego. Struktura mineralna oparta jest na AlO4 i SiO4, które tworzą czworościany, mogące mieć 1, 2 lub 3 atomy tlenu, więc istnieje szeroka gama możliwych struktur tworzących trójwymiarową sieć. Ta wyjątkowa cecha strukturalna jest podstawą ich mikroporowatej struktury. W oparciu o wielkość porów i właściwości absorpcyjne, zeolity są jednymi z najważniejszych nieorganicznych wymieniaczy kationowych. Różnorodność zastosowań zeolitów jest konsekwencją ich porowatej struktury: pory tworzą ujemnie naładowane kanały i wnęki, które są zajęte dodatnio naładowanymi alkaliami, i jednowartościowe alkalia (np. Na+, K+) i dwuwartościowe (np. Ca2+) jony grupy OH lub H2O, które mogą być łatwo wymienione przez inne cząsteczki i kationy z otoczenia. Stosunek Si/Al w zeolicie określa zdolność wymiany jonowej i przyciąganie kationów, które znajdują się wewnątrz porów i kanałów.
Szeroko testowanym zeolitem nadającym się do zastosowań medycznych in vivo jest tuf klinoptylolitowy. Struktura klinoptylolitowa nie ulega zniszczeniu nawet po 12 godzinach ogrzewania w temperaturze 750 ° C. Zeolity o wyższej zawartości krzemionki, takie właśnie jak klinoptylolit, są również stabilne w kwasach. Ta stabilność strukturalna jest niezbędnym elementem w zastosowaniach in vivo.

2. Zastosowanie

Klinptylolit to doskonały środek terapeutyczno-profilaktyczny stosowany jako jeden ze składników bazowych w wielu terapiach. Jak dotąd udokumentowano wiele wysoce pozytywnych skutków dla zdrowia zwierząt i ludzi po zastosowaniu produktów opartych na klinoptylolicie. Ze względu na niezwykłe właściwości wymiany jonowej i adsorpcji klinoptylolitu oraz wynikające z tego efekty odtruwania okazał się przydatny w eliminacji różnych zanieczyszczeń z organizmu oraz w poprawie stanu jelitowego. Systemowy efekt detoksykacji przypisywany suplementacji opartej na klinoptylolicie został doskonale udokumentowany, jednak nie wszystkie zaobserwowane pozytywne mechanizmy są do końca poznane. Naukowcy stawiają hipotezę, że można je przynajmniej częściowo przypisać przywróceniu homeostazy człowieka ze względu na lokalne właściwości detoksykacyjne w jelicie, uwalnianie rozpuszczonych form krzemionkowych z tufu klinoptylolitowego, który dostaje się z jelita do krwi, jak również działanie immunomodulacyjne klinoptylolitu (obserwowane miejscowe działania immunomodulujące klinoptylolitu obejmują indukcję odpowiedzi immunologicznych przez kępki Peyera) oraz możliwe pozytywne działania na populacje bakterii jelitowych za pomocą wciąż nieznanych mechanizmów. Badania i wieloletnie doświadczenia terapeutów wskazują na to, że te lokalne efekty mogą również się przekładać na ogólnoustrojową poprawę odporności i stanu całego organizmu.
Zaobserwowane podczas badań i praktyki klinicznej korzystne efekty suplementacji zeolitem.:
– Klinoptylolit może wiązać produkty przemiany materii, substancje zanieczyszczające, metale ciężkie, toksyny, szkodliwe środki farmakologiczne, jak również wszelkiego rodzaju substancje radioaktywne, neutralizuje je i ułatwia wydalanie z organizmu.
– Usuwa szkodliwe metabolity będące efektem przemiany materii patogenów, dzięki czemu doskonale się sprawdza we wspomaganiu terapii antybiotykowych, odrobaczających, odgrzybiających, przeciw boreliozie.
– Osłabia skutki uboczne chemioterapii i może wzmacniać lub przedłużać jej pozytywne działanie (umożliwiając zarazem przyjmowanie mniejszych dawek leku).
– Ma działanie antyrakowe – zwalcza komórki rakowe.
– Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne.
– Posiada działanie przeciwutleniające, chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, zanieczyszczeniami środowiska i przed efektami promieniowania.
– Jest źródłem ważnych minerałów, zwłaszcza istotnych dla życia krzemionek koloidalnych (SiO2), wspomaga homeostazę mineralną, zwłaszcza w początkowych fazach niedoborów.
– Niweluje negatywne skutki złego odżywiania.
– Aktywuje struktury komórkowe, dzięki czemu wykazuje działanie odbudowujące (np. w przypadku uszkodzonych struktur), hamuje zużycie chrząstki stawowej, przeciwdziała kruchości paznokci i wypadaniu włosów, hamuje proces starzenia się, zwiększa elastyczność tkanki łącznej, zapobiega powstawaniu zmarszczek.
– Ma działanie angiostatyczne, hamuje arteriosklerozę, zapobiega zwapnieniom (odkładaniu się kamienia) np. w aorcie.
– Zwalcza trądzik i inne choroby skóry, doskonale radząc sobie zwłaszcza z grzybicami.
– Wspomaga walkę z cukrzycą.
– Wspiera proces zdrowienia w chorobach.
– Aktywuje i zwiększa niespecyficzne i specyficzne reakcje immunologiczne.
– Wspomaga radzenie sobie ze stresem.
– Zwiększa wydajność procesów fizycznych i intelektualnych.
– Zwiększa motywację i poprawia nastrój.
– Reguluje przemianę materii i przywraca jej prawidłowy przebieg.
– Wspomaga regulację równowagi mineralnej.
– Przyczynia się do homeostazy w organizmie.
– Reguluje funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, nerek i narządów płciowych.
– Kontroluje równowagę elektrolitową.
– Reguluję zaburzoną równowagę lipidowo-białkową, przemianę materii węglowodanów oraz bilans wodny.
– Normalizuje i reguluje florę bakteryjną jelit.
– Uszczelnia jelita.
– Zmniejsza bezsenność, łagodzi depresję, ułatwia zasypianie i wydłuża fazy snu.
– Bezpośrednie nakładanie proszku przyspiesza gojenie się ran i regenerację skóry
– Doskonale reguluje układ trawienny (znikają zgaga i problemy żołądkowe).
– Reguluje skład krwi i funkcje krzepnięcia.